Skip to main content

Wymiana w ramach programu Erasmus+ na WPiA UJ

Kto może wyjechać?

W programie Erasmus+ mogą brać udział studenci wszystkich kierunków studiów prowadzonych na Wydziale, w tym studenci studiów doktoranckich

Dokąd i na jak długo można wyjechać?

Studenci Wydziału Prawa i Administracji UJ mogą wybierać spośród uczelni zagranicznych, z którymi Wydział zawarł umowę międzyinstytucjonalną. Co do zasady jeden wyjazd powinien trwać semestr (liczony jako 5 miesięcy ) albo rok akademicki (10 miesięcy). W trakcie studiów I, II lub III stopnia każdy student może skorzystać z wyjazdu lub wyjazdów trwających łącznie do 12 miesięcy, natomiast w trakcie jednolitych studiów magisterskich – do 24 miesięcy. Minimalny czas wyjazdu wynosi 3 miesiące.

W umowach z poszczególnymi uczelniami partnerskimi określa się poziomy studiów (I st., II st., III st., j.m.), których studenci mogą aplikować. Szczegóły można sprawdzić w USOSweb: USOSweb › Dla studentów › Moje studia › Wymiana studencka › Oferty wyjazdów › Wybierz

Uznawalność

Każdy student wyjeżdżający na wymianę zobowiązany jest do zadeklarowania w Learning Agreement for Studies 30 punktów ECTS/ semestr, niezależnie od ilości punktów ECTS uzyskanych do tej pory w tokustudiów na WPiA. Osoby realizujące wymianę na roku dyplomowym (5. rok studiów jednolitych magisterskich, 3. rok studiów I stopnia i 2. rok studiów II stopnia) mają prawo do obniżenia wymaganej ilości ECTS do 20/ semestr. W tym celu przed wyjazdem należy złożyć podanie do Dziekana/ Prodziekana ds. współpracy międzynarodowej (wzór podania do pobrania na dole strony, składanie podań w pok. 205, ul. Bracka 12).

Po powrocie student ma prawo do zaliczenia do toku studiów przedmiotów prawniczych zdanych za granicą na poczet przedmiotów specjalizacyjnych. Dziekan wyraża zgodę na przepisanie do toku studiów przedmiotów, które realizują kierunkowe efekty uczenia się.

Jeżeli w ofercie uczelni zagranicznej znalazłby się odpowiednik przedmiotu oferowanego na WPiA, student może zwrócić się do prowadzącego przedmiot na WPiA i uzgodnić, czy po zdaniu egzaminu z tego przedmiotu za granicą, może on zostać przepisany na poczet przedmiotu na WPiA. Jeżeli student uzyska od prowadzącego taką zgodę, powinien zarejestrować się w systemie USOS na ten przedmiot i go podpiąć, a po powrocie z wymiany prowadzący wprowadza ocenę do systemu USOS na podstawie dokumentu poświadczającego uzyskanie oceny (Transcript of Records) za granicą.

Zasady zaliczania na poczet studiów przedmiotów zdanych za granicą określone są w par. 11 ust. 8 Regulaminu Studiów (Uchwała Senatu UJ z dnia 24.04.2019 z późniejszymi zmianami).

Stypendium

Podczas wyjazdu student otrzymuje dofinansowanie. Wysokość stypendium uzależniona jest od kraju wyjazdu.

Aktualne stawki stypendialne dostępne są na stronie Działu Obsługi Studentów Zagranicznych: https://erasmus.uj.edu.pl/outgoing/ka131

W trakcie wyjazdu Erasmus+ można pobierać także inne stypendia, np. naukowe, socjalne, stypendia Rządu Polskiego, stypendia Rektora dla najlepszych studentów itp.

Uzupełnianie Learning Agreement for Studies - LAS

Dokument należy wypełnić on-line w USOSWeb (OLA/EWP LA). Osoby, które wypełniają OLA w USOSweb nie wypełniają papierowej wersji dokumentu. Dokument LAS / OLA musi zostać uzgodniony i zaakceptowany przed rozpoczęciem mobilności.

Procedura wypełnienia OLA/EWP LA w USOSweb:

  • Student uzupełnia planowane terminy mobilności oraz dane koordynatora z uczelni przyjmującej (z listy rozwijalnej lub dodaje nową osobę) i zgłasza się do Koordynatora swojej jednostki macierzystej z prośbą o otwarcie OLA/EWP LA w USOSweb
  • Koordynator uczelni macierzystej inicjuje OLA w USOSweb
  • Student je wypełnia w następujący sposób:
    • W tabeli A: student wpisuje przedmioty z oferty uczelni przyjmującej, które chce studiować podczas wymiany.
    • W tabeli B:
      1. W polu "komponent" z menu rozwijalnego proszę wybrać "Program Erasmus+ na WPiA" (proszę wprowadzić w pole komponentu WPA-ER)
      2. Okres zajęć - semestr zimowy/ letni, rok akademicki
      3. Pole ECTS student pozostawiała nieuzupełnione
      4. W opcji "Automatyczne zaliczenie" proszę wybrać "NIE", jako powód podaje się klauzulę odsyłającą do regulaminu studiów: Courses are recognized according to par. 11 point 8 of the Study Regulations (Regulation of the Senate of the JU of 24.04.2019 with amendments).
  • Student następnie akceptuje OLA. System wyśle do Koordynatora uczelni macierzystej powiadomienie, że Student zatwierdził
  • Koordynator akceptuje lub odsyła do poprawy studentowi
  • Zaakceptowane przez studenta i Koordynatora OLA system wysyła do Koordynatora uczelni przyjmującej. Oczekiwanie na ostateczne zatwierdzenie.

W przypadku konieczności wprowadzenia zmian do OLA student kontaktuje się z Koordynatorem uczelni macierzystej, aby ten utworzył nową wersję porozumienia. Student następnie usuwa i/ lub dodaje przedmioty uważając na zachowanie właściwej ilości ECTS.

Jeśli LAS tworzone jest w wersji papierowej należy wypełnić je w analogiczny sposób:

  1. W tabeli A należy wpisać przedmioty realizowane za granicą
  2. W tabeli B należy wpisać klauzulę: Courses are recognized according to par. 11 point 8 of the Study Regulations (Regulation of the Senate of the JU of 24.04.2019 with amendments).
  3. W części During the mobility student wpisuje wszystkie zmiany i zaznacza czy dodał, czy usunął przedmiot.

Rozliczenie pobytu na wymianie w ramach programu Erasmus+ – Wydział

Po zakończonej wymianie Student składa podanie do Dziekana o zaliczenie na poczet studiów przedmiotów zdanych za granicą i dołącza do niego Transcript of Records wydany przez uczelnię przyjmującą. Na podstawie rozpatrzonego przez Dziekana podania Koordynator uczelni macierzystej tworzy decyzję do OLA, która jest ostatnią częścią porozumienia.

W przypadku, kiedy student nie chce przepisywać na poczet studiów żadnych przedmiotów należy o tym poinformować koordynatora mailowo. Koordynator tworzy pustą decyzję z uzasadnieniem.

W przypadku LAS w wersji papierowej: Część After the mobility – tabela C – wypełniona i podpisana przez uczelnię przyjmującą zastępuje Transcript of Records. Jeśli uczelnia wydaje ToR, to tabela C nie musi być uzupełniania. Tabela D – Jeśli student chce mieć po powrocie z wymiany przepisane na poczet studiów na WPiA UJ jakieś przedmioty, to właśnie tam je wpisuje. W tym przypadku student uzupełnia również podanie do Dziekana o zaliczenie na poczet studiów przedmiotów zdanych za granicą i składa je u wydziałowego Koordynatora ds. Erasmus+. Jeśli student rezygnuje z przepisania ocen, tabela D powinna być przekreślona, a podanie do dziekana nie jest wymagane.

Każdy student ma obowiązek podejść do egzaminów ze wszystkich zadeklarowanych w LAS przedmiotów.

Jeżeli w dokumencie „Transcript of records” znajduje się adnotacja, że student nie przystąpił do egzaminu, powinien złożyć pisemne wyjaśnienie przyczyn. Student przebywający na stypendium w ramach programu Erasmus+ ma obowiązek realizacji uzgodnionego programu pobytu zaakceptowanego przez koordynatorów z uczelni zagranicznej i WPiA UJ, w tym podejścia do egzaminów z uzgodnionych w programie przedmiotów (jeżeli takie egzaminy są przewidziane na uczelni zagranicznej).

Student zobowiązany jest też do rozliczenia z DOSZ. Procedura znajduje się tutaj: https://erasmus.uj.edu.pl/outgoing/ka131

 

Download files
docx
Podanie o obniżenie wymaganej ilości punktów ECTS
docx
Podanie o zaliczenie zdanych za granicą przedmiotów (dla kierunku prawo)
docx
Podanie o zaliczenie zdanych za granicą przedmiotów (dla kierunku administracja)

Web Content Display Web Content Display

Koordynator Programu Erasmus+

Koordynator Programu Erasmus+
Bracka 12, pok. 205, Kraków
Phone: 12 6631945
Koordynator Programu Erasmus+
Bracka 12, pok. 205,
Kraków

Mgr Małgorzata Wokal
godziny dyżurów: codziennie w godz. 9.00 - 14.00

Wszelkie zapytania dot. programu Erasmus+ (rekrutacji, rozliczenia etc.) proszę kierować drogą mailową na adres erasmus.law@uj.edu.pl. Podania do dziekana o przepisywanie zdanych za granicą przedmiotów proszę przesyłać pocztą tradycyjną na adres: Małgorzata Wokal, Wydział Prawa i Administracji UJ, ul. Bracka 12, 31-005 Kraków. Wszystkie inne dokumenty można przesyłać drogą mailową.

Małgorzata Wokal
Wydziałowy Koordynator Programu Erasmus+

Contact Information

erasmus.law@uj.edu.pl

Address: Bracka 12, pok. 205, Kraków

Phone: 12 6631945