Przejdź do głównej treści

Zagnieżdżone portlety Zagnieżdżone portlety

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności na WPiA UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nagroda Miasta Krakowa

Z radością informujemy, że wśród laureatów tegorocznych Nagród Miasta Krakowa znalazł się pracownik Zakładu Historii Prawa Polskiego – doktor Kacper Górski. 29 listopada 2022 roku w krakowskim teatrze Variété odbyła się uroczystość, podczas której odebrał wyróżnienie za pracę doktorską zatytułowaną Jurysdykcja karna sądu i urzędu grodzkiego krakowskiego w latach 1585–1620. Studium z dziejów staropolskiego wymiaru sprawiedliwości. Doktor Kacper Górski obronił rozprawę z wyróżnieniem w 2021 r. Przygotował ją pod opieką prof. dr. hab. Wacława Uruszczaka, wieloletniego kierownika Katedry Historii Prawa Polskiego.

Tradycja przyznawania nagród przez władze miasta Krakowa sięga XVI stulecia. Za pierwszego laureata uważa się Mikołaja Jaskiera, wykształconego na Akademii Krakowskiej prawnika, pisarza miasta Krakowa, który otrzymał wyróżnienie za przekład z języka niemieckiego na łacinę źródeł prawa miejskiego: Zwierciadła Saskiego i Weichbildu magdeburskiego (1535). Od 1930 roku władze miejskie regularnie nagradzały zasłużonych na polu kultury, sztuki, nauki i sportu. W 1994 roku grono laureatów poszerzyli autorzy wyróżniających się prac dyplomowych.

W minionych latach nagrodę miasta Krakowa za wybitne osiągnięcia naukowe otrzymali między innymi prof. dr hab. Janusz Sondel (2007) oraz prof. dr hab. Stanisław Grodziski (2018).

Informacja o nagrodzie  oraz galeria zdjęć na stronie Uniwersytetu Jagiellońskiego

Zdjęcie dr. Kacpra Górskiego odbierającego wyróżnienie