Dr Kamil Mamak laureatem Nagród Naukowych "Polityki"

dr Kamil MamakPo raz 23. zostały przyznane Nagrody Naukowe "Polityki"; w tym roku laureatem nagrody w kategorii "nauki humanistyczne" został dr Kamil Mamak, prawnik i filozof związany z naszym Wydziałem, jak również z Uniwersytetem w Helsinkach.

Dr Kamil Mamak zajmuje się dylematami z pogranicza prawa, etyki i nowych technologii. Jego ostatnia książka "Robotics, AI and Criminal Law. Crimes Against Robots" (Routledge 2024) dotyka pytania o ochronę robotów – obecnie traktowanych jak przedmioty własności, ale w wielu wymiarach naśladujących ludzkie cechy i wchodzących z ludźmi w skomplikowane interakcje. W analizie tego zagadnienia wykracza poza szeroko dyskutowany obecnie kontekst sztucznej inteligencji.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!