Międzynarodowy Arbitraż Handlowy

Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot

Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot to konkurs z dziedziny międzynarodowego arbitrażu w sprawach gospodarczych i jeden z najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursów przeznaczonych dla studentów prawa. Konkurs organizowany jest wspólnie m.in. przez Pace University z Nowego Jorku i Uniwersytet Wiedeński, a jego wieloletnim dyrektorem i twórcą był prof. Eric Bergsten. Obecnie konkursem kierują Dr. Christopher Kee, Prof. Stefan Kroell oraz Patrizia Netal.

Celem konkursu jest popularyzacja międzynarodowego arbitrażu handlowego oraz Konwencji Wiedeńskiej o umowach międzynarodowej sprzedaży towarów. Praca nad kazusem konkursowym w jak największym stopniu przypominać ma pracę profesjonalnych prawników i odbywa się w całości w języku angielskim. Drużyny liczą sobie przeciętnie od 2 do 12 uczestników, wyłonionych spośród wyróżniających się studentów. Konkurs rozpoczyna się na początku października, kiedy to na oficjalnej stronie opublikowany zostaje problem – kazus dotykający aktualnych kwestii z zakresu międzynarodowego arbitrażu handlowego. Konkurs składa się z dwóch części – pisemnej i ustnej. Najpierw studenci przygotowują dwa pisma procesowe – w imieniu powoda oraz pozwanego. Finał konkursu odbywa się w Wiedniu na przełomie marca i kwietnia i ma formę rozprawy przed trybunałem arbitrażowym – rolę arbitrów pełnią często największe autorytety w dziedzinie międzynarodowego arbitrażu.

Konkurs Willem C. Vis cieszy się rosnącą z roku na rok popularnością. Bierze w nim udział zwykle blisko 300 drużyny z ponad 60 krajów – w tym państw zarówno z kręgu civil, jak i common law. Konkurs umożliwia studentom zapoznanie się z tematyką międzynarodowego arbitrażu oraz zdobycie cennych praktycznych umiejętności, takich jak pisanie tekstów prawniczych po angielsku czy publiczne przemawianie w tym języku. Dzięki konkursowi studenci mogą poznać swoich rówieśników z całego świata, a także nawiązać pierwsze zawodowe kontakty. Oprócz tego uczestnictwo w nim stanowi niezapomnianą przygodę i doświadczenie kształtujące nierzadko całą przyszłą karierę.

Udział UJ w poprzednich edycjach konkursu im. Willema C. Visa

W roku akademickim 2008/2009 Uniwersytet Jagielloński zadebiutował w konkursie Willem C. Vis. W skład reprezentacji UJ weszło 7 studentów: Olga Asadcha, Jarosław Cholewa, Piotr Falarz, Wojciech Jarosiński, Katarzyna Kempa, Magda Kofluk i Marcin Rozmus. Ponieważ była to pierwsza w historii drużyna UJ biorąca udział w tym prestiżowym konkursie, studentów czekała nie tylko wytężona praca merytoryczna, ale i spory wysiłek natury organizacyjnej. Dzięki temu udało się zbudować bazę, z której może korzystać reprezentacja UJ w kolejnych latach. Był to dobry początek udziału UJ w konkursie w Wiedniu: drużyna UJ zakończyła udział w konkursie po pierwszej rundzie, ale jako jedyna drużyna z Polski znalazła się w pierwszej setce drużyn. Opiekunem drużyny była Agata Wacławik-Wejman (LLM Harvard). Koordynatorem merytorycznym drużyny był prof. dr hab. Jerzy Pisuliński.

Kolejny rok akademicki 2009/2010 i drugi rok udziału w Konkursie przyniósł wielki sukces Uniwersytetu Jagiellońskiego. Piąte miejsce wśród ponad 200 uniwersytetów i indywidualne wyróżnienia dla Magdy Kofluk, Macieja Durbasa i Macieja Marka postawiły UJ w ścisłej czołówce światowych uczelni prawniczych. W skład drużyny UJ weszli: Paweł Bukiel, Maciej Durbas, Magdalena Inglot, Katarzyna Kempa, Magda Kofluk, Jakub Majewski, Maciej Marek, Piotr Semeniuk, Barbara Sobowska, Daniel Zatorski. W części pisemnej konkursu uczestniczyli również Andrzej Olaś i Urszula Kubicka. Trenerem ponownie była Agata Wacławik-Wejman (LLM Harvard). Studenci mieli możliwość wzięcia udziału w rundach treningowych w Warszawie, Hanoverze, Dusseldorfie, Nowym Jorku i Belgradzie.

W roku akademickim 2010/2011 Uniwersytet Jagielloński wziął udział w Konkursie po raz trzeci. Trenerami drużyny byli Maciej Durbas – laureat poprzedniej edycji konkursu oraz mgr Cezary Rogula – trenujący także drużyny UJ w konkursie mediacyjnym ICC. Członkami drużyn byli studenci III-V roku prawa: Julia Dyras, Jadwiga Glanc, Adam Kempa, Wojciech Kozak, Jakub Majewski, Piotr Nowicki, Hubert Wysoczański, Daniel Zatorski i Maciej Zych. Drużyna zakwalifikowała się do rund finałowych (najlepsze 64 drużyny świata). Otrzymała również wyróżnienie w konkursie na najlepsze pismo procesowe pozwanego. Indywidualne wyróżnienia oratorskie otrzymała Julia Dyras. Drużyna zajęła najwyższe miejsce spośród polskich drużyn.

W roku akademickim 2011/2012 Drużyna ponownie osiągnęła wielki sukces. Studenci zajęli piąte miejsce wśród blisko 300 uniwersytetów. Indywidualne wyróżnienia oratorskie otrzymali Kuba Gąsiorowski i Julia Dyras. Drużyna otrzymała również wyróżnienie w konkursie na najlepsze pismo procesowe pozwanego. Drużyna zajęła najwyższe miejsce spośród drużyn z Europy Środkowo-Wschodniej. Jej członkami byli Julia Dyras, Kuba Gąsiorowski, Jadwiga Glanc, Piotr Plesiński, Anna Ziewalicz oraz Maciej Zych. Drużynę trenowali ponownie Maciej Durbas i Cezary Rogula.

W roku akademickim 2012/2013 Drużyna zakwalifikowała się do rund finałowych (najlepsze 64 drużyny świata). Drużyna zajęła najwyższe miejsce spośród polskich drużyn. W jej skład weszli Katarzyna Duda, Aleksandra Gumienny, Krzysztof Nowak, Łukasz Piergies, Katarzyna Rajchel, Antoni Wandzilak, Emanuel Wanat i Łukasz Zbyszyński. Trenerem drużyny był Maciej Durbas.

Kolejny rok, 2013/2014 przyniósł kolejne sukcesy. Drużyna zajęła dziewiąte miejsce wśród blisko 300 uniwersytetów (odpadła w 1/16 finału). Otrzymała również wyróżnienie w konkursie na najlepsze pismo procesowe pozwanego. Drużyna zajęła najwyższe miejsce spośród drużyn z Europy Środkowo-Wschodniej. W konkursie wzięli udział Artur Krępa, Grzegorz Goniewicz, Damian Łapka, Łukasz Piergies, Emanuel Wanat, Łukasz Zbyszyński i Aleksandra Żanowska. Trenerem Drużyny był Maciej Durbas.

W skład Drużyny w roku akademickim 2014/2015 wchodzą: Remigiusz Blicharski, Mateusz Gerlach, Justyna Kucia, Marcin Kurek, Kinga Polewka, Paweł Skura, Maciej Truszkiewicz i Aleksandra Żanowska. Trenerem Drużyny jest Maciej Durbas oraz po raz pierwszy w przygotowaniach bierze udział Kuba Gąsiorowski.

Więcej informacji o drużynie UJ: jumoot.wordpress.com/ oraz www.facebook.com/jagiellonianvismoot

Więcej informacji o konkursie: vismoot.pace.edu/

Kontakt dla osób zainteresowanych uczestnictwem w kolejnych edycjach: m.durbas@uj.edu.pl