Foreign Direct Investment International Arbitration Moot

Foreign Direct Investment International Arbitration Moot to międzynarodowy konkurs z dziedziny arbitrażu inwestycyjnego. Oparty na symulacji sporu arbitrażowego pomiędzy inwestorem a państwem przyjmującym inwestycję konkurs ma w jak największym stopniu przypominać pracę profesjonalnych prawników. Składa się z dwóch części – pisemnej i ustnej. Najpierw członkowie drużyny przygotowują dwa pisma procesowe – w imieniu inwestora oraz państwa przyjmującego. Etap ustny, odbywający się na przełomie października i listopada, ma formę rozprawy przed trybunałem arbitrażowym. Konkurs w całości odbywa się w języku angielskim.

FDI Moot organizowany jest od 2008 roku. Jego głównym organizatorem konkursu jest Centrum Międzynarodowych Studiów Prawniczych. Konkurs cieszy się rosnącą z roku na rok popularnością. W zeszłorocznej edycji wzięło w nim udział ponad 100 drużyn. Konkurs umożliwia studentom zapoznanie się z tematyką arbitrażu inwestycyjnego i ochrony bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz zdobycie cennych praktycznych umiejętności, takich jak pisanie pism procesowych oraz publiczne przemawianie w języku angielskim. Uczestnictwo w nim stanowi niezapomnianą przygodę i doświadczenie kształtujące nierzadko całą przyszłą karierę.

W tegorocznej edycji konkursu FDI Uniwersytet Jagielloński reprezentują: Oskar Marszałek, Łukasz Paruzel, Maria Skwara, Olga Stadnicka i Małgorzata Tuleja. Drużyna trenuje pod przewodnicwem Emanuela Wanata, Łukasza Zbyszyńskiego i Aleksandry Żanowskiej.

Szczególne podziękowania za wsparcie finansowe należą się sponsorowi Drużyny, kancelarii SPCG T. Studnicki, K. Płeszka, Z. Ćwiąkalski, J. Górski, która od samego początku istnienia zespołu reprezentującego Uniwersytet Jagielloński wspiera jego rozwój.

Więcej informacji o drużynie UJ

Więcej informacji o konkursie