International Law Competition „Youth for Peace" 2013

Zachęcona sukcesem oraz przekonana, że udział w międzynarodowych konkursach jest niezwykle cennym doświadczeniem, drużyna w tym samym składzie wzięła udział w International Law Competition „Youth for Peace" w dniach 21-25 maja 2013 r. w Mińsku. 
 
Problematyka tego konkursu była nieco szersza – oprócz prawa humanitarnego zawierała również zagadnienia z prawa międzynarodowego publicznego oraz praw człowieka.
 
Organizatorzy konkursu położyli akcent także na integrację uczestników z różnych krajów, a także wzajemne poznawania swoich kultur. Na konkurs przybyły drużyny z niemalże całego świata -  Kuby, Chin, Singapuru, Kazachstanu, Gruzji, Serbii, Rumunii, Mołdawii, Łotwy, Rosji, nie zabrakło również drużyn z samej Białorusi.
 
Mimo, że nie udało nam się powtórzyć sukcesu z Sarajewa, to konkurs w Mińsku zaowocował  nawiązaniem nowych kontaktów i przyjaźni, a także zdecydowanie pogłębił znajomość prawa międzynarodowego i jego funkcjonowania w praktyce.

Regional IHL Moot Court Competition 2012

W dniach 22-25 listopada 2012 r. w Sarajewie odbył się Regional IHL Moot Court Competition organizowany przez ICRC w Sarajewie. W konkursie wzięła udział drużyna reprezentująca nasz Uniwersytet, w składzie: Paulina Opiełka, Michał Pietruszka oraz Agnieszka Kasztalska. Studenci przygotowywali się do konkursu pod czujnym okiem trenera dr Marcina Marcinko. W konkursie wzięły udział także drużyny z Serbii, Chorwacji, Rumunii, Macedonii, Bośni i Hercegowiny, Czech oraz druga drużyna z Polski – z Uniwersytetu Warszawskiego.
 
Udział w Moot Court pozwolił uczestnikom sprawdzić swoją wiedzę z zakresu międzynarodowego prawa humanitarnego, potrenować umiejętności negocjacji i argumentacji, oraz, co nie mniej ważne, nawiązać kontakt ze studentami i wykładowcami z różnych krajów. 
 
Tłem fabularnym zadań konkursowych był konflikt między fikcyjnymi państwami, a w każdej rundzie konflikt ten ewoluował i wymagał od uczestników elastycznego reagowania na zmieniającą się sytuację. 
 
Uniwersytet Jagielloński brał udział w tym konkursie po raz czwarty, jednak po raz pierwszy udało nam się zająć II miejsce!