Przejdź do głównej treści

Zagnieżdżone portlety Zagnieżdżone portlety

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności na WPiA UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Sukces naszych studentek w konkursie Pax Moot Court

W dniach 24 - 26 kwietnia 2024 r. drużyna WPiA, w składzie: Daria Rożniakowska, Aleksandra Czuk, Weronika Głownia i Anna Szafarz, reprezentowała Uniwersytet Jagielloński w drugim, ustnym etapie międzynarodowego konkursu Pax Moot Court. Nasza drużyna w pięknym stylu awansowała do półfinałów, a dodatkowo, Daria Rożniakowska zajęła drugie miejsce w kategorii najlepszego mówcy w konkursie.

 

Pax Moot Court składał się z dwóch etapów. Pierwszy, pisemny etap polegał na przygotowaniu dwóch pism procesowych (memorandów), dla powoda i pozwanego, na podstawie kazusu przygotowanego przez Organizatorów. Tegoroczny kazus obejmował zagadnienia jurysdykcji i prawa właściwego w sporze dotyczącym zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych oraz spowodowania szkody majątkowej wynikających z publikacji nagrań na platformie internetowej oraz ważności umowy zawartej z operatorem tej platformy. W tle pojawiło się także zagadnienie zdolności do czynności prawnych i odpowiedzialności rodzicielskiej w kontekście transgranicznym. Z kolei etap ustny, który odbył się na Uniwersytecie w Lublanie w Słowenii, składał się z udziału w czterech symulacjach rozpraw (tzw. rundach eliminacyjnych). W tym etapie nasze studentki spotkały się z drużynami z Czech, Niemiec, Francji i Hiszpanii. W półfinale drużyna UJ uległa studentom z Uniwersytetu Sofijskiego (zwycięzcom tegorocznej edycji konkursu!).

 

W przygotowaniach do konkursu studentkom towarzyszyli pracownicy Centrum Prawa Prywatnego Międzynarodowego - dr Anna Wysocka-Bar i dr Bartosz Stelmach.

 

Na różnych etapach przygotowań wsparcia drużynie udzielili: prof. Marek Świerczyński (UKSW), dr Krzysztof Pacuła (TSUE), zeszłoroczni „mooties” - Piotr Dziewałtowski-Gintowt i Antoni Chętko, adwokaci z kancelarii Wardyński i Wspólnicy -  Łukasz Lasek i Jakub Barański, zaprzyjaźnione drużyny z Aristotle University of Thessaloniki, European University of Rome i Università degli Studi di Milano Statale, a także prof. Michele Angelo Lupoi (Uniwersytet Boloński), Marco Farina (adwokat z Rzymu) oraz Chiovanni Chiapponi (Instytut Maxa Placka w Luksemburgu), którzy byli sędziami w trakcie próbnych rozpraw. 

 

Drużyna mogła też liczyć na wsparcie finansowe Rady Kół Naukowych UJ, Organizatorów konkursu i naszego Wydziału.

 

Serdecznie gratulujemy i życzmy dalszych sukcesów! 

 

Zainteresowanych udziałem w Pax Moot Court 2025 zapraszamy do kontaktu w październiku pod adresem: anna.wysocka@uj.edu.pl