Uchwała Rady WPiA UJ ws. współczynnika kosztochłonności prowadzenia studiów na kierunku prawo

Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego sprzeciwia się propozycji określenia w projekcie rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 23 listopada 2018 r. współczynnika kosztochłonności prowadzenia studiów na kierunku prawo oraz badań w zakresie nauk prawnych na poziomie 1, przy jednoczesnym znaczącym wzroście współczynnika kosztochłonności prowadzenia studiów i badań w innych dyscyplinach naukowych. Skutkiem tej decyzji będzie obniżenie finansowania studiów i badań w zakresie nauk prawnych w sytuacji, gdy oczekuje się od uczelni zwiększenia jakości kształcenia oraz podniesienia poziomu prowadzonych badań, co nie jest możliwe bez dodatkowych środków na ten cel przeznaczonych z budżetu państwa.

Brak jest jednocześnie uzasadnienia dla różnicowania - w porównaniu do prowadzenia studiów i badań w zakresie nauk prawnych - współczynnika kosztochłonności prowadzenia studiów i badań w zakresie np. nauk o polityce i administracji, dla których określono współczynnik kosztochłonność na poziomie 1,5; dla nauki o komunikacji społecznej i mediach - 1,5; nauki o zarządzaniu i jakości - 2. Proponujemy, aby współczynnik kosztochłonności dla studiów oraz badań w zakresie nauk prawnych wynosił co najmniej 2."

Uchwała nr 1/I.2019 z dnia 21 stycznia 2019