Przejdź do głównej treści

Zagnieżdżone portlety Zagnieżdżone portlety

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności na WPiA UJ

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Podsumowanie tegorocznych rankingów wydziałów prawa i kierunków

 

W 2017 roku Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego utrzymał pierwszą pozycję we wszystkich branżowych rankingach, ponadto po raz pierwszy administracja zwyciężyła w rankingu kierunków magazynu „Perspektywy”.

W przypadku rankingów wydziałów prawa, jest to już czwarty najlepszy wynik z rzędu w klasyfikacji „Rzeczpospolitej” oraz siódmy z rzędu wg „Gazety Prawnej”. Oba rankingi oparte są na podobnych założeniach, różnią się jedynie w kilku punktach. Ranking „Gazety Prawnej” w większym stopniu zwraca uwagę na wyniki absolwentów w egzaminach na aplikacje prawnicze, natomiast „Rzeczpospolita” skupia się na znaczeniu kadry naukowej. Wyniki w obu branżowych klasyfikacjach są ze sobą spójne, zarówno w jednym jak i drugim rankingu do czołówki należą: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Łódzki oraz Uniwersytet Wrocławski, ale tylko nasz Wydział oraz UW utrzymuje największą stabilizację w uzyskiwanych pozycjach.

 

 

Tradycyjnie jesteśmy najmocniejsi w kategoriach, które oceniają potencjał naukowy, jakość kształcenia oraz konkurencyjność absolwentów na rynku pracy. Niższe rezultaty notujemy w zakresie współpracy międzynarodowej, ale zgodnie z zapowiedzą prof. Jerzego Pisulińskiego, Dziekana WPiA UJ, Wydział obiera mocny kurs na umiędzynarodowienie: - W dalszym ciągu chcemy przybliżać WPiA UJ do standardów międzynarodowych. Liczymy na to, że współpraca z zagranicznymi ośrodkami naukowymi pozwoli nam stać się ważnym ośrodkiem badań w skali europejskiej. W tym kontekście myślimy też o otworzeniu nowych kierunków studiów II stopnia w języku angielskim, jednego z zakresu kryminologii sądowej, a drugiego – własności intelektualnej. Liczymy na to, że w ciągu dwóch lat będziemy je mieć w swojej ofercie edukacyjnej. Planujemy też reformę studiów na kierunku administracja. Obecnie na rynku jest bardzo duża konkurencja, więc zamierzamy dokonać zmian w programie, tak aby był on lepiej dostosowany do potrzeb rynku.

Biorąc pod uwagę konkurencyjność na rynku pracy absolwentów i efektywność kształcenia Wydział Prawa i Administracji UJ jest liderem o ugruntowanej historii. Niesłabnąca popularność wszystkich prowadzonych kierunków jest tego potwierdzeniem.

Warto przypomnieć, że ważnym współczynnikiem mierzącym efektywność kształcenia są wyniki na aplikacje prawnicze – absolwenci studiów stacjonarnych uzyskują tutaj najlepsze rezultaty, a absolwenci niestacjonarni (łączący nieraz pracę zawodową ze studiami) tylko nieznacznie ustępują swoim kolegom ze studiów bezpłatnych.

 

 

Biorąc pod uwagę nadchodzące zmiany w zakresie wzmocnienia poziomu umiędzynarodowienia oraz zmniejszenia liczby studentów pierwszego roku na WPiA UJ i tym samym podniesienia współczynnika dostępności kadry oraz jakość kształcenia, Wydział wciąż pozostanie bezkonkurencyjny w skali kraju.

Data opublikowania: 28.06.2017
Osoba publikująca: Wojciech Wyżykowski