Przejdź do głównej treści

Zagnieżdżone portlety Zagnieżdżone portlety

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności na WPiA UJ

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Mediuj dookoła świata
Sześć turniejów, trzy kontynenty, 17 pucharów!

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat Uniwersytet Jagielloński w znacznym stopniu zaznaczył swoją obecność na mediacyjnej arenie międzynarodowej. Poszerzając zakres działalności, poza konkurs mediacyjny ICC w Paryżu, gdzie nasz Uniwersytet odnosił liczne sukcesy i gdzie obecność naszych reprezentantów od wielu lat jest wręcz „obowiązkowa", nasi studenci wzięli udział w sześciu prestiżowych konkursach mediacyjnych odbywających się w Europie, Azji i Ameryce Północnej zdobywając liczne osiągnięcia i umacniając pozycję Uniwersytetu jako jednego z najlepszych akademickich ośrodków mediacyjnych na świecie.

Konkursy:

The Second Taras Shevchenko National University of Kyiv Mediation Tournament, Kijów,

Organizatorzy: International Academy of Dispute Resolution, Taras Shevchenko National University of Kyiv;

Konkurs w Kijowie był jednym z pierwszych zorganizowanych przez International Academy of Dispute Resolution w kraju z systemem civil law. Misją INADR jest szerzenie idei mediacji i ADR w ogóle na całym świecie. Jesteśmy zaszczyceni, że to Uniwersytet Jagielloński jak pierwsza uczelnia w Polsce zaangażował się w działalność mediacyjną INADR. Turniej w Kijowie stanowił pierwszy krok na mapie mediacyjnej podróży z International Academy of Dispute Resolution.

The 14th Annual International Law School Mediation Championships, Londyn

Organizatorzy: International Academy of Dispute Resolution, BPP University oraz University College London;

W mistrzostwach w Londynie uczestniczyły 43 drużyny mediacyjne z całego świata. Gośćmi byli eksperci z zakresu mediacji, praktycy i teoretycy, którzy przeprowadzili szereg szkoleń. Nasi reprezentanci zostali zaproszeni do udziału w Advanced Mediation and Leadership Training prowadzony m.in. przez Anę Virginię Bauder z CEDR, Kathleen Chavez z INADR, dr Elenę Koltsaki z AKKED-Prometheus Training Institute oraz prof. Richarda Calkinsa, prezesa INADR. W czasie turnieju studenci musieli stawić czoło pozornie niemediowalnym sprawom, m.in. dotyczących postrzelenia i zarzutów krymialnych czy mediacji z udziałem podmiotu trzeciego.

CDRC Vienna- The IBA- VIAC Mediation and Negotiation Competition, Wiedeń

Organizatorzy: International Bar Association, Vienna International Arbitral Centre;

Była to pierwsza edycja turnieju mediacyjnego opartego na kilkudziesięcio-stronicowym problemie rozważanym w konkursie arbitrażowym Willem C. Vis Moot. Ideą konkursu CDRC jest unaocznienie faktu, że mediacja jest możliwa w każdym momencie postępowania, nie tylko sądowego ale także przed trybunałem arbitrażowym.

Do Wiednia przyjechały najlepsze drużyny z Azji, Ameryki Północnej i Południowej, Australii oraz Europy. Niezwykle wysoki poziom tego konkursu najlepiej obrazuje fakt, że finaliści aby dotrzeć na szczyt, musieli zmierzyć się z reprezentacjami University of São Paulo (którzy zajęli drugie miejsce w ubiegłorocznej edycji konkursu ICC w Paryżu) oraz University of New South Wales (tegoroczni zwycięzcy w Paryżu).

European Mediation Tournament Mediate '16, Wilno

Organizatorzy: International Academy of Dispute Resolution, World Mediation Organisation oraz Mykolas Romeris University;

Podczas organizacji tego konkursu swoje siły połączyły dwa ośrodki międzynarodowe INADR oraz WMO. Do udziału w konkursie zakwalifikowało się 16 drużyn z Europy i Azji. W trakcie rozgrywek studenci zmierzyli się z kazusami z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego, rodzinnego i międzynarodowego publicznego, wcielając się w role negocjatorów (klient-prawnik) oraz mediatora.

Lex Infinitum VMSCL-WMO International Dispute Resolution Competition 2016, Goa

Organizatorzy: World Mediation Organisation oraz  V. M. Salgaocar College of Law;

Była to pierwsza edycja konkursu mediacyjnego w Indiach, który łączył w sobie najciekawsze rozwiązania i podejścia z różnych konkursów mediacyjnych. Widoczne w Lex Infinitum były inspiracje CDRC Vienna (moduł konkursu), ICC Paris (problemy i mediation plan) oraz z turniejów INADR (warsztaty przedkonkursowe).

Konkurs kładł duży nacisk na zauważenie i radzenie sobie z różnicami kulturowymi w czasie rozwiązywania problemów gospodarczych, a udział ekspertów z obu Ameryk, Europy i Azji gwarantował kompleksowość i różnorodność w podejściu do problemu.

15th Annual International Law School Mediation Tournament, Chicago

Organizatorzy: International Academy of Dispute Resolution oraz Loyola University Chicago School of Law;

Była to kolejna edycja najstarszego międzynarodowego konkursu mediacyjnego na świecie. W turnieju wzięły udział 52 drużyny z Ameryki, Europy, Azji i Afryki. Zgodnie z formułą kokursową INADR, rozgrywki zostały poprzedzone zaawansowanymi szkoleniami z zakresu mediacji, ale też psychologii i antropologii konfliktu.

W tym samym czasie, z uwagi na fakt, że nasi reprezentanci są członkami założycielami oraz IDR&LC Board Members, wzieli oni udział w pierwszym zgromadzeniu Zarządu międzynarodowej organizacji International Dispute Resolution and Leadership Counsel;

Wyniki:

 • 1st place Best Mediators Team, Kijów
 • 10th Best International Team, Londyn
 • Outstanding New Mediation Programme Award, Londyn
 • 2nd Best Mediator, Wiedeń
 • Winners Mediation Team, Wilno
 • 1st Place Mediator Team, Wilno
 • 1st Place Advocate/Client Team, Wilno
 • 1st Place Individual Mediator, Wilno
 • 1st Place Advocate/Client Pair, Wilno
 • Winners Mediation Team, Goa
 • 1st Place Mediator, Goa
 • 2nd Best Negotiating Team, Goa
 • Best Negotiation Plan, Goa
 • Best Creative Moment as a Mediator, Goa
 • Best Mediation Plan, Goa
 • Highest Scoring Team (Preliminary), Goa

Ludzie:

Reprezentantami Uniwersytetu Jagiellońskiego we wszystkich opisanych wyżej konkursach byli studenci:

 • Agnieszka Majka,
 • Marta Samborska,
 • Jacek Czaja.

Ponadto, podczas konkursu CDRC Vienna, do którego studentom pomogła przygotować się dr Małgorzata Kożuch, Uniwersytet reprezentowało pięć osób:

 • wyżej wymieni,
 • Aleksander Hołubowski,
 • Sebastian Kleszyk.

Podsumowanie:

W okresie ostatnich dwóch lat nasi studenci byli oceniani i zostali docenieni przez najwybitniejszych ekspertów w zakresie Alternative Dispute Resolution na świecie, odbyli szkolenia organizowane przez Centre for Effective Dispute Resolution (London), International Academy of Dispute Resolution (Chicago) oraz uzyskali stypendia na udział w profesjonalnych szkoleniach organizowanych przez World Mediation Organisation (Berlin), a także nabyli umiejętności i doświadczenie, które umożliwią im karierę profesjonalnych mediatorów, efektywnych prawników oraz propagatorów idei mediacji w Polsce.

Podziękowania:

Za udzielone wsparcie reprezentanci Uniwersytetu składają serdeczne podziękowania na ręce Władz Wydziału Prawa i Administracji UJ oraz Kancelarii T. Studnicki, K. Płeszka, Z. Ćwiąkalski, J. Górski Spółka komandytowa ("SPCG"), bez których pomocy opisana podróż mediacyjna nie byłaby możliwa.

Data publikacji: 31.05.2016
Osoba publikująca: Jerzy Kura