Przejdź do głównej treści

Zagnieżdżone portlety Zagnieżdżone portlety

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności na WPiA UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20171007

O problemach wykładni Konstytucji RP" - Krakowskie Sympozjum Konstytucyjne

Data: 07.10.2017
Czas rozpoczęcia: 10:00
Miejsce: Budynek Dydaktyczny WPiA UJ, Krupnicza 33a, Kraków
Organizator: Katedra Prawa Konstytucyjnego UJ

Pogłębiający się kryzys konstytucyjny i ustrojowy, który obserwujemy od dwóch lat oraz przypadająca w tym roku 20. rocznica uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej skłoniły środowisko krakowskich konstytucjonalistów i teoretyków prawa do przeprowadzenia interdyscyplinarnej debaty naukowej o problemach związanych z wykładnią naszej ustawy zasadniczej. Chcielibyśmy spojrzeć z perspektywy tych dwóch dyscyplin na konstytucję jako przedmiot wykładni, a także zastanowić się nad znaczeniem tradycyjnych metod wykładni prawa oraz specyfiką wykładni konstytucji przez sądy i Trybunał Konstytucyjny. Polska doktryna prawnicza nie udzieliła dotychczas jednoznacznej odpowiedzi m.in. na pytania o prawotwórczy charakter wykładni konstytucji, istotę domniemania konstytucyjności prawa, czy związanie sędziego konstytucją. Pytania, o niewątpliwie ogromnej wadze teoretycznej i praktycznej.

W związku z tym serdecznie zapraszamy na Pierwsze Krakowskie Sympozjum Konstytucyjne poświęcone problemom wykładni Konstytucji RP, które odbędzie się na Uniwersytecie Jagiellońskim w sobotę, 7 października 2017 r. Sympozjum będzie okazją do dyskusji w gronie konstytucjonalistów, teoretyków i filozofów prawa oraz prawników praktyków.

Zainteresowanych udziałem w sympozjum prosimy o rejestrację do 15 września br. przez formularz dostępny na stronie http://www.law.uj.edu.pl/konstytucyjne/krakowskie-sympozjum-konstytucyjne
Udział w konferencji jest bezpłatny.

 

PROGRAM KONFERENCJI

10.00-10.15 Otwarcie konferencji
10.15-11.45 SESJA 1. Specyfika wykładni konstytucji (moderator: dr hab. Tomasz Stawecki, prof. UW)
1. Prof. Tomasz Gizbert-Studnicki, UJ
2. Prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, UAM
3. Prof. Zygmunt Tobor, UŚ
Dyskusja
11.45-12.00 Przerwa kawowa
12.00-13.30 SESJA 2. Wykładnia konstytucji w procesie kontroli konstytucyjności prawa (moderator: dr hab. Ryszard Piotrowski)
1. Dr hab. Piotr Tuleja, prof. UJ
2. Dr hab. Tomasz Pietrzykowski, prof. UŚ
3. Dr hab. Andrzej Grabowski, UJ
Dyskusja
13.30-14.15 Lunch
14.15-15.45 SESJA 3. Czy wykładnia Konstytucji ma charakter prawotwórczy? (moderator: dr hab. Włodzimierz Wróbel, prof. UJ)
1. Prof. Jerzy Zajadło, UG
2. Dr hab. Monika Florczak-Wątor, UJ
3. Dr Tomasz Grzybowski, NSA
Dyskusja
15.45-16.15 Podsumowanie i zamknięcie konferencji

Widok zawartości stron Widok zawartości stron