Pan-European Seal Programme

Logo EUPIO

Wydział Prawa i Administracji UJ jest uczestnikiem Pan-European Seal Programme, którego celem jest powiązanie środowiska akademickiego z rynkiem pracy w sektorze własności intelektualnej. Pan-European Seal Programme został utworzony przez dwie najważniejsze instytucje europejskie w dziedzinie własności intelektualnej - Europejski Urząd Patentowy (EPO) i Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) - we współpracy z czołowymi ośrodkami naukowymi w Europie. Jego podstawowym celem jest umożliwienie najlepszym studentom wybranych uniwersytetów odbycia stażu zawodowego w ww. instytucjach, co powinno przełożyć się na poprawę ich pozycji zawodowej  na wymagającym rynku pracy. Staż trwa ok. jednego roku. W poprzednich edycjach, począwszy od września 2015 r., uczestnik otrzymywał stypendium w wysokości 1000 € miesięcznie.

New rules for Pan-European Seal Programme 2021 edition

Official calendar

EPO & EUIPO PES Calendar 2021 - 2022

15 February

Vacancies open online

8 March

Deadline for university shortlist

31 March

Deadline for students to submit application

May

Communication of results to candidates

16 September

Programme start date and opening ceremony at EPO and EUIPO

Specific application calendar for EPO & EUIPO shall be found below in the attached files below

As for the internal shortlisting process candidates are supposed to submit the following documents (in English)

• CV in word format.
  • Motivation letter
  • Degree/Master diploma or proof of conclusion, indicating the final grade. This can be replaced by a provisional declaration, until final diploma is issued.
  • An English knowledge certificate (at least level B1). The higher English skills are of advantage. Alternatively a similar certificate for other working languages at EUIPO or EPO is accepted.

The required documents should be submitted to IP Chair office, namely: Iryna Fesiuk (i.fesiuk@uj.edu.pl) or to dr Dariusz Kasprzycki  (dariusz.kasprzycki@uj.edu.pl) preferably via mail or in person before March 6th.

Please note that only applications of candidates included in the shortlists of candidates approved by IP Law Chair will be considered by EUIPO and EPO!

Grafika promocyjna "I never quit science. I just switched from university to curiosity."

The Pan-European Seal Traineeship Programme offers you the opportunity to gain valuable on-the-job experience in the multicultural environments of the European Union Intellectual Property Office and European Patent Office. #PANEUROPEANSEAL #EPO

Click here to find out more: epo.org/pan-european-seal
EPO General Instructions Guideline 2021-2022
EPO Pan-European Seal Programme Slide Deck Launch 2021-2022 edition